Şimdi yükleniyor
×

Kedi Aşıları

Kedi Aşıları

Kedi Aşıları

Evcil kedilerimizde hem bizlerin hem de evcil dostlarımızın sağlığı açısından bazı gerekli kedi aşıları yaptırmalıyız. Bu aşılar Lösemi, Karma ve kuduz aşısı olarak sıralandırılmıştır. Bunların yanı sıra mantar , FIV, İç parazit, Dış parazit gibi aşılar da bulunmaktadır. Diğer kedi hastalıkları için tıklayınız.

Lösemi Aşısı

Kedilerde eski dönemlere nazaran çok daha az sıklıkta görülse de. Kedi lösemisi üzerinde mutlaka durulması gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Bu yüzden sağlıklı kedilerin yüzde 1’inden azı enfekte olsa dahi kedilerde lösemi aşısı çok önemlidir. Bu aşılar 8 aylık sürecin ardından yavruluk döneminde yapılmalıdır.

 

 

Karma Aşısı

Kedilerimizde karma aşısı bir takım virüslere karşı önlem amaçlı yapılması gereken bir uygulamadır. Feline Viral Rhinotracheitis, Feline Calicivirus ve Feline Panleukopenia hastalıklarından korunmaları için. Parvo virüs, herpes virüs ve calicivirüs etkenlerini içeren aşı, aslında karma aşısıdır. İlk olarak 2 aylık ikinci olarak 3. ayında ve sonrasında yılda 1 kez olarak tekrarlanmalıdır.

 

Kuduz Aşısı

Aynı köpeklerde olduğu gibi kedilerde de kuduz aşısı yapılması gerekmektedir. Özellikle sosyal kedilerde diğer canlılardan gelebilecek olan kuduz hastalığı için, ilk olarak 8 ila 12 haftalık iken başlar ve 1 yaşına kadar devam eder. Sonrasında ise her yıl yapılması gerekir.

 

İç ve Dış Parazit Aşıları

İç ve dış parazit aşıları her 3 ayda bir yapılması gerekir. Evcil dostlarınız ev haricinde bi ortamda bulunmasa bile ev halkından veya eve gelen misafirlerden iç ve dış parazit kapabilir. İç parazitler bağırsak ve mide başta olmak üzere karaciğer, akciğer gibi hayati organlarda yaşar ve sayıca artması halinde hem sizde hem de kedinizde ciddi sağlık problemlerine yol açacaktır.

İç Parazit uygulaması yaptırmazsanız: kedinizin ve sizin iç parazitlerden korunmamanız anlamına gelir. Hem sizin hem de evcil dostlarınız için iç parazit aşısı yapılması gerekmektedir. Nasıl akvaryum balıklarında iç parazit zamanı flagly gibi antibiyotik kullanıyorsak.

Dış parazit belirtileri de bölgesel tüy dökülmesi, kızarıklık, ciltte pullu görünüm şeklinde olabilir. Kedilerin vücudunun içerisinde ya da dışarısında parazit olması kedilerin sağlığını ve hatta yaşamını tehdit edecek sonuçlara neden olabilir. Kedininiz size yanlışlıkla pati attığında yada ıstırdığı zaman sizlere ciddi anlamda sağlık sorunlarına yol açabilecek rahatsızlıklar ortaya çıkartabilir.

 

Yorum gönder